Warto wiedzieć:

Od wielu lat meble loftowe do salonu przyciągają uwagę swoją oryginalną formą. To meble dla koneserów, ale i miłośników ciekawych aranżacji, w zupełnie odmiennym stylu. To elementy wyposażenia wnętrz z wyłącznym przeznaczeniem dla artystów. Meble w modnym stylu loft oprócz dużych przestrzeni industrialnych dobrze wyglądają także w domu jednorodzinnym i mieszkaniu w bloku.

Zaletą loftowych mebli do salonu jest łatwość łączenia ich z innymi dekoracjami i stylami, dlatego dobrze wpisują się w każde wnętrze. Zachwycają prostotą i surowością wykonania. To bardzo praktyczne i funkcjonalne meble.

Charakterystyczna geometria i bryła mebli w stylu loft pochodzą od charakteru przemysłowych pomieszczeń, które zaadaptowane na pokoje mieszkalne były surowe i niewyszukane. Takie są też meble industrialne przeznaczone do salonu – ascetyczne, bez zbędnych udziwnień i bogatych frontów. Pomimo swej zwyczajności są na swój sposób eleganckie i wyjątkowe. Dzięki nim w bardzo oryginalny sposób urządzisz salon.

Co wyróżnia meble w stylu loft do salonu?

Drewno i metal to typowe połączenie dla mebli o charakterze industrialnym. Lity surowiec w postaci dębu o różnych odcieniach i czarna, matowa stal lub aluminium, to najczęstszy duet, który kreuje loft. To wyjątkowo udane zestawienie. Duże, gładkie blaty, pojemne regały i półki, komody, a do tego metalowe krzesła, to zestaw w 100% oddający loftowy styl. Awangarda jest wpisana w taką aranżację, dlatego bardzo często można spotkać elementy postarzające wygląd szaf i dodatków. Mogą to być duże słoje w surowym drewnie lub metal z lekką rdzą. Meble w tym stylu rzadko błyszczą, są specjalnie polerowane, szczotkowane i zmatowione. To minimalistyczne kształty, które mają tworzyć spójną całość z poindustrialnym charakterem wnętrza. Meble do salonu w popularnym stylu loft dobrze łączą się również ze szkłem, betonem i cegłą. Monumentalnie jako serce wnętrza prezentują się na tle szarości, czerni, brązów i bieli.  

Zalety mebli industrialnych do salonu

Odznaczają się wysoką funkcjonalnością. To duże szafy i pojemne komody, które mają nie tylko długą historię, ale też sporo miejsca do przechowywania różnych bibelotów i urządzeń. Wynika to z faktu, że w otwartych, poprzemysłowych wnętrzach trudno było o ścianki działowe. To meble wydzielały poszczególne sfery w pomieszczeniu na mniejsze. Musiały też być duże i szerokie, tak by maksymalnie uporządkować przestrzeń.

Meble do salonu w stylu loft mają sporo zalet i korzyści:

  • są praktyczne – łatwo się je użytkuje i gwarantują dużo miejsca wewnątrz,
  • są łatwe w utrzymaniu czystości – to proste fronty i blaty, które bez dodatkowych żłobień pozwalają na szybkie czyszczenie i konserwację,
  • są lekkie – pomimo tego, że to spore sprzęty, najczęściej umieszcza się je na metalowych nóżkach i wspornikach, dlatego ciężkiemu wnętrzu dodają sporo lekkości,
  • są idealne do otwartych wnętrz – dobrze dzielą pomieszczenie na mniejsze sfery,
  • nadają się także do mieszkań i domów – nie przytłaczają wnętrza, bo minimalistyczne bryły utworzą przestronny salon, w każdym pomieszczeniu,
  • są ponadczasowe – ich surowość i prostota pozwalają na adaptację w każdym stylu i długie użytkowanie, nawet po zmianie aranżacji,
  • są uniwersalne – pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych.

W jaki sposób zaaranżować salon w stylu industrialnym?

Z meblami do salonu w stylu loft możesz poeksperymentować. W centrum zawsze stoi duży stół. Najlepiej z gładkiego, litego drewna. W nowoczesnej wersji łączony jest nie tylko z metalem, ponieważ środek blatu może zdobić szeroki, żywiczny lub szklany pas. Meble do industrialnego salonu są funkcjonale, dlatego w tradycyjnych stylach stół będzie zawsze rozkładany. Bardzo często stanowi on również obszar roboczy. Wsporniki stanowią skrzyżowane nogi. W loftowym salonie nad stołem wisi charakterystyczna lampa składającą się z żarówek i sznurka. Oprócz aluminium i stali bardzo modnym ostatnio metalem w takich salonach jest miedź. Nawet ta w odcieniu różu. Krzesła to odpowiednio profilowany metal lub drewno. Wnętrza pokoi dziennych urządzonych w industrialnym stylu charakteryzują się stuprocentową obecnością otwartych regałów, stylowych komód i półek w każdym rozmiarze. To aranżacja, która podkreśli Twoje umiłowanie do awangardy i szacunek do tego, co minęło.