Warto wiedzieć:

Znany projektant i architekt Marcel Breuer był zdania, że: „nie chodzi o to, by było zgrabne lub by pasowało do stołu, przy którym stoi - ma być po prostu dobrym krzesłem”. A o projektowaniu krzeseł w odpowiednim, eleganckim stylu wiedział wiele, bo w jego autorskim modelu Cesca, wykonanym pierwotnie z rowerowych rur, do dziś zasiada niejeden wielbiciel klasyki designu.

Stylowe krzesła

Stylowe krzesła w najróżniejszych formach, wykonane z najrozmaitszych tworzyw, z fantazyjną tapicerką i bez niej, w klimatach utrzymanych w stylu retro albo totalnym modern look tworzą liczną menażerię. Przy projektowaniu stylizowanego krzesła dla firmy Knoll, której życzeniem był mebel o subtelnych liniach, Eero Saarinen inspirował się płatkiem tulipana. Z kolei Arne Jacobsen za wzór postawił sobie anatomię mrówki, tworząc słynne Ant Chair. Zupełnie inne aspiracje miał twórca aluminiowego tytana Navy Chair - Wilton Carlyle Dinges, któremu polecono skonstruować krzesło na całe życie

Meble służące do siedzenia potrafią istnieć niezależnie od czasu. Eleganckie, stylowe krzesła drewniane od zawsze były i są synonimem gustowności. Zmieniają się mody i style, a niektóre materiały płyną na fali trendów, po czym ich popularność znika bez wieści. Krzesła drewniane nigdy nie idą w kąt. Ich różnorodne kształty oraz stylistyka wykończenia w połączeniu ze stabilnością, wygodą i fantazyjnym designem cenione są od wieków! W zależności od koloru i stylu krzesła te potrafią wkomponować się w dowolną aranżację wnętrza. Ze względu na solidność drewno uwielbia styl angielski, natomiast prosta, klasyczna forma i naturalność nawiązują do estetyki wnętrz utrzymanej w stylu skandynawskim.

Czy krzesłom stylowym do jadalni przyświeca jedynie atrakcyjne dla oka wzornictwa?

Otóż nie! Krzesła oprócz pięknej strony wizualnej, posiadają istotne zalety funkcjonalne. Stylowo i efektownie wyprofilowane oparcie, odpowiadające wymaganiom ergonomicznym oraz wygodne siedziska zapewniają komfort nawet podczas długotrwałego siedzenia. To szczególnie ważne aspekty, na które należy zwrócić uwagę w przypadku wyboru krzeseł przeznaczonych do przestrzeni domowego biura czy strefie nauki w pokoju młodzieżowym. Godne uwagi są zwłaszcza modele na płozach lub obrotowe.

Krzeseł do jadalni nie trzeba koniecznie dobierać idealnie do stylistyki, jaką narzuca forma kuchennego stołu. We wnętrzu stylowej kuchni bądź jadalni ich design będzie stał sobie na przekór, co sprawi, iż takie niestandardowe zestawienie podniesie poziom oryginalności całej aranżacji wnętrza. Przykładem mogą tu być, utrzymane w stylu nowoczesnym, transparentne krzesła duchy, wykonane z poliwęglanu, często widywane w towarzystwie solidnego, masywnego drewnianego stołu kuchennego. Podobnie będzie w przypadku modelu krzesła z misternie plecionym, rattanowym siedziskiem, które bez problemu. wizualnie zgra się z klasycznym szklanym stołem, któremu nieobcy jest surowy minimalizm. Odważne wzornictwo, nietypowe zdobienia, oryginalne kształty oparcia, siedziska i nóg krzeseł zaprojektowane przez stylistów sprawiają, iż natura i wielkomiejski szyk konstruują nietuzinkowe związki niezależnie od stylu panującego w danym pomieszczeniu.

Czy krzesła stylowe do salonu bezwzględnie muszą stać przy stole?

Wręcz przeciwnie. W zależności od koloru i stylu krzesła w salonie mogą pojawić się w pojedynkę, bez obstawy, być jak fascynująca rzeźba. Stylowe krzesło o dumnej, dekoracyjnej konstrukcji lub o zachwycającej kolorem czy fakturą tapicerce, to mile widziana ozdoba w modnych w ostatnim czasie salonów kąpielowych albo wspaniałych, przestronnych holów.

Z krzesłami stylowymi obitymi efektowną ekoskórą łatwo wykreować wnętrze w stylu angielskim, art deco czy też urządzone na  styl kolonialny. Warianty z miękką tapicerką i chromowanymi nóżkami w kolorze złota lub srebra pomogą w stworzeniu aranżacji nawiązującej swoją stylistyką do estetyki glamour lub modern classic. Prosta klasyczna forma, oraz surowy design w przypadku krzeseł metalowych będą odpowiednim dopełnieniem przestrzeni zaprojektowanych w stylu nowoczesnym lub industrialnym.