Warto wiedzieć:

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, którego projekt szczególną uwagę powinien poświęcić ergonomii. Prace kuchenne skupiają się wobec trzech głównych punktów: lodówki, zlewozmywaka, kuchenki. Cała reszta to regały oraz półki kuchenne, służące do przechowywania. Ilość rzeczy przechowywanych w kuchni zdaje się być nie do oszacowania. Zastawa kuchenna, sztućce, narzędzia, roboty kuchenne, miksery, blendery, młynki, patelnie, garnki, przyprawy, foremki i lista może się ciągnąć dalej, bez końca. Niełatwe zadanie - pomieścić to wszystko - mają regały do kuchni i półki kuchenne, które z jednej strony muszą maksymalnie wykorzystać powierzchnię pomieszczenia, z drugiej strony umożliwić szybki i łatwy dostęp kucharzowi. Wprowadzane są szafki narożne o obrotowym wnętrzu, wąskie szafki z wysuwanym środkiem mocowane przy zmywarce lub piekarniku, szuflady o regulowanej wysokości. Wszystkie te rozwiązania mają za zadanie maksymalizację przestrzeni do przechowywania w nowocześnie zaprojektowanej kuchni.

Regały do kuchni, półki kuchenne to nie tylko miejsce przechowywania, ale również mebel narażony na szczególne uszkodzenia. Są to elementy wyposażenia wnętrz otwierane lub zamykane często łokciem, kolanem albo dłonią trzymającą jednocześnie nóż, widelec albo inny przedmiot o ostrych krawędziach. Wykonanie tych mebli musi  więc spełniać podwyższone normy odporności na uszkodzenia mechaniczne, aby sprostać wymaganiom kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze regału i półki kuchennej?

Funkcjonalność i odpowiednia żywotność to jednak nie wszystkie wymagania, które spełnić muszą regały do kuchni oraz półki kuchenne czy witryny. Powinny dopełniać kuchnię wizualnie, a więc odpowiednią część zakrywać zamykanymi podczas wizyt drzwiami, a stosowną eksponować na widok publiczności. Na otwartych regałach kuchennych stawiamy bowiem nie tylko często używane przyprawy, ale i pamiątki z wakacji czy drobne upominki od rodziny i znajomych. Żadne inne miejsce w domu nie jednoczy tak, jak to w którym przygotowywane są wspólne posiłki, dlatego właśnie odpowiednio dobrane meble kuchenne są tak istotne.