Warto wiedzieć:

Salon to przestrzeń, która ma za zadanie spełniać wiele funkcji. Jako miejsce skupiające życie rodzinne oraz towarzyskie powinno w pełni zaspakajać potrzeby mieszkańców, a także wywoływać pozytywne wrażenia estetyczne. Aranżacja budząca zachwyt stawia znak równości między funkcjonalnością a oryginalnością. Czarne sofy i kanapy to meble, które pomogą wykreować niebanalny wystrój wnętrz – wyrazisty oraz pełen uroku.

Czerń „weszła na salony” w okresie międzywojnia. Odkąd na dobre zadomowiła się we wnętrzach, nie straciła swojej popularności. Obecnie modne są zarówno meble, jak i dekoracje w kolorze czarnym. Choć w odważniejszych wnętrzach czerń zdobi również ściany. Barwa kojarzona z elegancją musi być jednak ostrożnie i rozsądnie dawkowana. W związku z tym, że posiada silne cechy autorytarne, jej nadmiar jest w stanie pomniejszych optycznie rozmiary wnętrza. Najlepszym towarzystwem dla czerni są przede wszystkim jasne kolory, które pomogą złagodzić ekspresję czerni. Biel, beż, barwa kawy z mlekiem czy popielaty to odcienie doskonale wchodzące w tło dla czarnych sof i kanap. Dzięki takiemu kontekstowi meble zostają odpowiednio wyeksponowane.

Czarna sofa podkreśli luksus, styl lub nowoczesność.

Czarne sofy i kanapy także mogą wcielić się w rolę aranżacyjnego tła. Kolor czarny uwydatnia wzory oraz formy. Poduszki dekoracyjne czy ciepłe pledy o fantazyjnych splotach staną się wspaniałą ozdobą nie tylko czarnych sof i kanap, lecz także całego wnętrza. Meble wykonane ze skóry lub jej wersji eko mocno podkreślają luksusowy charakter przestrzeni. Ten efekt spotęgowany jest wtedy, gdy tapicerka pojawia się w kolorze czarnym. Wykończona misternymi pikowaniami lub eleganckimi przeszyciami rewelacyjnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, które dalekie są od przesadnej dekoracyjności.

Czarne sofy i kanapy pokryte miękkim welurem lub aksamitem to propozycja nie do odrzucenia w przypadku aranżacji w stylu glamour. Najlepiej kiedy ich konstrukcję wspierają metalowe nogi na wysoki połysk. Takie efektowne zestawienia, pełne szyku i uroku idealnie wpisują się w konwencję olśniewającej mody glamour.

A może kanapa czarno biała ?

Czarnym koniem wnętrzarskich bestsellerów są aranżacje utrzymane w tonacji black&white. To nieśmiertelne połączenie jest dedykowane zarówno minimalistom, jak i miłośnikom dekoracyjności. Zasadniczą kwestię odgrywa tutaj zabawa formą. We wnętrzach w stylu minimal mile widziane są meble pozbawione ozdób, bezpretensjonalne. Czarne kanapy realizujące te założenia będą wyglądały oryginalnie w zestawieniu z fotelami lub stolikami ubranymi w biel. Uniwersalność koloru czarnego sprawia, że towarzyszy on wielu stylom. Połączenie czerni i bieli nie jest przypisane wyłącznie aranżacjom minimalistycznym. Ta kombinacja pojawia się często w wystroju wnętrz urządzonych w nowoczesnej odsłonie stylu skandynawskiego. Wbrew pozorom Skandynawowie uwielbiają nie tylko biel i szarość, lecz także czerń. Finowie bardzo często wprowadzają do swoich domów oraz mieszkań najciemniejszą z barw. W ich stylizacjach nierzadko pojawiają się więc czarne sofy i kanapy.