Warto wiedzieć:

Szarość szarości nierówna. Mogłoby się wydawać, że kolor szary jest szczelnie zamknięty w swojej tonacji i jednowymiarowy – nic bardziej mylnego. Gołębi, popielaty, stalowy, platynowy, siwy, grafitowy czy antracytowy – dla każdej z barw punkt wyjścia stanowi elegancka, uniwersalna i ponadczasowa szarość. Dzięki niej możliwe jest stworzenie ciepłej, przytulnej aranżacji lub odwrotnie – wykreowanie wnętrz oscylujących wokół chłodnych klimatów. Kanapy szare oraz sofy z efektownymi pikowaniami, uszlachetnionymi guzikami tworzą spójną całość z klasycznym wystrojem wnętrz. Nowoczesne przestrzenie lubią meble o wizualnie lekkich konstrukcjach. Jasnoszara tapicerka szarej sofy i metalowy stelaż całkowicie realizują to założenie.

Dlaczego właśnie szara kanapa ?

Niekwestionowaną królową salonu jest kanapa. Przed nią stoi jednak trudne zadanie, ponieważ musi godzić różne oczekiwania domowników. W tej kwestii nie uznaje się kompromisów. Przedkładanie funkcjonalności nad design i odwrotnie również nie wchodzi w grę. Szara sofa ma być jednocześnie ładna i praktyczna. Stylistycznie powinna korespondować z innymi meblami oraz pozostałymi elementami aranżacji. Jaki jest więc przepis na udaną stylizację salonowego kącika wypoczynkowego? Kanapy i sofy w kolorze szary, które współczesne wzornictwo odmienia przez wszelkie możliwe style i odcienie. Moda przemija, a szarość zawsze pozostaje na liście wnętrzarskich bestsellerów. Jest jednym z niewielu kolorów, które doskonale komponują się nawet z krzykliwymi barwami. Kanapa szara w towarzystwie pomarańczowych, ogniście czerwonych czy jaskrawożółtych poduszek dekoracyjnych wygląda nienagannie. Jest doskonałą bazą aranżacyjną i tłem dla stworzenia zupełnie nowej odsłony wnętrza. Gustowne kanapy szare welurowe, eleganckie sofy skórzane, bądź modele wykonane z ekskluzywnego aksamitu łączy najwyższa jakość. Nowe technologie produkcji pozwalają na tworzenie innowacyjnych tkanin wykazujących się odpornością na zabrudzenia, ścieranie oraz mechacenie.

Nie istnieje żaden inny styl, który jest tak równie mocno związany z szarością, co styl skandynawski. Ciężko wskazać stylizację wnętrza, choć w najmniejszym detalu nieposiadającą tej barwy. Stąd kanapy szare czy też fotele i sofy w skali szarości są często głównymi bohaterami skandynawskich mieszkań i domów. Meble wypoczynkowe ubrane w szarą tapicerkę z nogami wykonanymi z naturalnego, litego drewna są celnym wyborem dla aranżacji inspirowanych stylem Norwegów, Szwedów czy Duńczyków.

Gdzie postawić szarą sofę wypoczynkową ?

Gdzie znajdą swoje przeznaczenie kanapy szare rozkładane? Przede wszystkim w niewielkim salonie lub pokoju, które na czas odwiedzin gości staje się dla nich sypialnią. Większość modeli szarych sof rozkładanych posiada udogodnienia, m.in. w postaci podnóżka dającego możliwość komfortowego podparcia stóp. W przypadku większych pomieszczeń pomysłową koncepcją aranżacyjną jest wprowadzenie do wnętrza dwóch, a nawet trzech dwuosobowych sof oraz ustawieniu ich obok siebie w kształcie litery „U” lub „L”. Ta taktyka pozwala w estetyczny sposób wydzielić umowną granicę np. między kącikiem telewizyjnym a czytelniczym.