Warto wiedzieć:

Choć pierwsza komoda została zaprojektowana z myślą o przepastnych wnętrzach Wersalu, dała się poznać także jako praktyczny oraz funkcjonalny mebel. Z sypialni szybko powędrowała do innych pomieszczeń, a jej popularność nawet przez wieki nie straciła pierwotnego blasku.

Zgrabne komody o długości 100cm lub 120cm stoją na straży porządku.

Ich rola jest nieoceniona szczególnie tam, gdzie gromadzą się przedmioty wymagające logicznej organizacji. Przedpokój, salon, jadalnia, a nawet łazienka – każde pomieszczenie w domu może skorzystać z pomocy komody mierzącej od 100 do 120 cm. Wersje z szufladami są szczególnie mile widziane we wnętrzu sypialni. Specjalne wkłady lub organizery pozwalają na estetyczną segregację bielizny i akcesoriów. Ten wariant jest przydatny także w przedpokoju. Każda szuflada może być przypisana konkretnemu domownikowi, jego czapkom, szalikom czy rękawiczkom. To bardzo roztropny pomysł zwłaszcza gdy rodzina jest większa niż model 2 plus 1.

Wraz z komodą liczącą 100cm można stworzyć funkcjonalną przestrzeń zarówno dla niemowlaka, jak i dla dziecka w wieku przedszkolnym. W związku z pojawieniem się nowego członka rodzina zwiększa się ilość nowych ubrań, artykułów higienicznych oraz akcesoriów. Komoda 100-centymetrowa sprosta wyzwaniom ich przechowywania. Warto wyposażyć ją w tekstylne kosze, tak by podczas przebierania maluszka mieć pod ręką zestaw z pieluszką, chusteczkami do pielęgnacji oraz kosmetykami na odparzenia. Organizację znacznie ułatwiają gotowe zestawy pojemników składających się z mniejszych i większych modułów. We wnętrzu komody o długości 120cm dobrze jest umieścić ubranka. Najlepiej układać je pionowo, według metody KonMari, która daje 100% gwarancji, że odzież się nie pogniecie.

Komody coraz częściej pojawiają się w aranżacjach łazienek. Są równie przydatne w małym wnętrzu, co w salonie kąpielowego sporych rozmiarów. Jako że jest to mebel pomagający porządkować przestrzeń, wnętrze komody o długości 100cm będzie wystarczające, aby zmieścić niezbędne kosmetyki oraz akcesoria. W łazience należy przewidzieć także miejsce na przechowywanie ręczników kąpielowych. W domowym gabinecie łatwo o bałagan w dokumentach lub akcesoriach biurowych. Praktyczna komoda o długości 120cm jest w stanie bardzo szybko rozprawić się z nieporządkiem. Model posiadający szuflady i zabudowane półki to cenne wsparcie.

W przypadku komody posiadającej 100cm długości oraz wariantów dłuższych design jest naprawdę godny podziwu.

Projektanci wzornictwa dbają o to, by zaletom funkcjonalnym nadać stylową szatę wizualną. Minimalistyczne modele przykładnie odzwierciedlają teorię mówiącą o tym, że: „forma wynika z funkcji”. Pozbawione jakichkolwiek motywów zdobniczych, przeważnie nie posiadają również uchwytów. Opozycją dla minimalizmu jest spektakularny i pełen kontrastów styl glamour. Ekskluzywne komody mierzące 120cm przyciągają wzrok odważnymi fakturami oraz kolorami. Czasem mebel może posiadać fronty wykonane z lustrzanych tafli, innym razem oblewa go odważna purpura bądź subtelny róż.