Warto wiedzieć:

Potrzeba światła wpisana jest w ludzką naturę. Towarzyszy ono człowiekowi od zarania dziejów. Wraz ze zmieniającymi się epokami i stylami metamorfozom ulegała forma oraz oprawa światła. Projektowanie oświetlenia zaczęło zakrawać o sztukę wysoką, a inspiracje do tworzenia nowych egzemplarzy znajdowano w historii, naturze, kulturze, modzie. Popularne dziś klasyczne żyrandole posiadają rodowód sięgający znaczniej dalej niż wynalezienie elektryczności i edisonowska żarówka. Już w średniowieczu pojawiało się pierwsze oświetlenie, które było pierwowzorem dzisiejszych bogatych i efektownych żyrandoli w stylu klasycznym.

Klasyczny żyrandol doda wnętrzu hierachii.

Polikandylion, wywodzący się ze sztuki bizantyjskiej, to właśnie on stał się punktem wyjścia dla współczesnych projektów lamp wiszących. Posiadał formę metalowego dysku z ramionami i przypominał wiszący świecznik. Klasyczny żyrandol wyposażony już nie w świece, a żarówki chętnie powraca do sztuki rzemieślniczej wieków ciemnych. Modele lamp wiszących odnoszące się do tradycji na wzór wzięły sobie także oświetlenie popularne w okresie renesansu oraz baroku. W tych czasach żyrandole zdobiły wnętrza pałaców i magnackich rezydencji, więc ich design stawiał przede wszystkim na zachwycające bogactwo form, a także dekoracji. Wybujałe egzemplarze wykonane z zegarmistrzowską precyzją potęgowały wrażenie luksusu. Dziś żyrandole w stylu klasycznym ozdobione kryształkami również są fascynującą biżuterią wnętrz. Ich konstrukcja odbijająca światło po zmroku, tworzy imponujące iluminacje. Choć kryształowe lampy odwołują się do historii, są często spotykane w aranżacjach skrojonych według mody glamour – pełnej blichtru i nieprzeciętności. Modele w rozmiarach XL fantastycznie podkreślają splendor wnętrz rodem z Hollywood.

Wzornictwo żyrandoli czerpie także pomysły z eleganckiego stylu art deco. Charakterystyczne dla tej estetyki są abażury wykonane z mlecznego szkła lub porcelany, lekkie, geometryczne formy oraz twórczość sięgająca różnych stron świata. Dlatego żyrandole klasyczne inspirowane stylem międzywojnia śmiało mogłyby zawisnąć we wnętrzach rezydencji, której właścicielem jest Wielki Gatsby. Design art decowskich opraw oświetleniowych odsyła do kultury francuskiej, śródziemnomorskiej, a nawet do dorobku Egipcjan. Ich wyjątkowość polega na zastosowaniu motywów oraz barw, które nie odnalazłyby się w żadnym innym stylu. Klosze lamp zdobione powtarzającym się szewronem, symetrycznymi zygzakami bądź też malowane rubinową czerwienią i szafirem to znaki rozpoznawcze klasycznych żyrandoli w stylistyce art deco.

A może klasyka w stylu angielskim?

Myśląc o klasyce, nie można pominąć gustownego stylu angielskiego. Nie jest on jednoznaczny pod względem estetyki. W jego obrębie występuje sielskie, romantyczne oblicze znane z powieści Jane Austin, dla którego przeciwwagą będzie szlachetny i dystyngowany gentleman’s place. W pierwszym nurcie dochodzą do głosu klasyczne żyrandole z uroczymi abażurami wykonanymi zazwyczaj ze wzorzystego bądź gładkiego materiału. Druga odmiana prezentuje wytworny oraz szarmancki styl z ciężkimi, solidnymi meblami i skórzaną tapicerką. Żyrandol zdobiący salony nie odbiega zatem od angielskiej etykiety – są szykowne, a także wyrafinowane. Najczęściej zdobi je złoto lub mosiądz, choć niejednokrotnie w aranżacjach pojawiają się również klasyczne żyrandole z kryształkami.