Współcześnie biurka nie muszą tylko i wyłącznie kojarzyć się z meblem pod komputer stacjonarny. Wręcz przeciwnie, zachwycają swoim kształtem oraz kolorystyką, a głównym elementem na ich powierzchni jest przenośny laptop.
Jeszcze na przełomie XX i XXI wieku standardowe biurka składały się z wysuwanej półki na klawiaturę, górnej części na monitor oraz szeregu zamykanych szuflad z boku. Najpopularniejszym tworzywem była płyta laminowana odporna na wszelkie zarysowania. Zazwyczaj brzegi biurka oklejano materiałem PCV. Miał on przede wszystkim zwiększyć ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Takie rozwiązania są popularne i dzisiaj. Podobnie jak fronty bez uchwytów. Są znacznie bardziej praktyczne i nie trzeba się martwić, że odpadną i oszpecą ogólny wygląd biurka.
Nowoczesne projekty biurek charakteryzują się otwartą przestrzenią, pozwalającą na umieszczenie półek na książki oraz inne niezbędne akcesoria do pracy i do nauki. Niemniej jednak warto, aby przynajmniej jedna część biurka była zorganizowana w formie zamkniętej szuflady. Zapewni to ochronę przed zabrudzeniem (pyłkami kurzu) oraz dziećmi, które mogą zniszczyć bądź zagubić ważne akcesoria, dokumenty i akta. Istotnym czynnikiem wpływającym na zakup mebla jest materiał, z jakiego jest skonstruowane biurko. Powinno ono być ponadprzeciętnie wytrzymałe oraz odporne na wszelkie uszkodzenia. Nie bez znaczenia są także wymiary. Jeżeli mamy do dyspozycji sporą powierzchnię czy to biurową, czy mieszkalną, to możemy sobie pozwolić na zakup biurka narożnego z komodą. W małej przestrzeni lepiej zdecydować się na niewielkie biurko w ekonomicznej cenie.
Jeżeli zależy nam na wystroju niczym z angielskiego salonu, to najlepszym rozwiązaniem będzie stylowe biurko w kolorze dębu z naturalną fakturą i usłojeniem drewna. Całość dopełniają metalowe uchwyty oraz zabudowana półka. Ciekawym pomysłem jest biurko w kolorze dąb sonoma, który wpisuje się w styl skandynawski i pasuje do każdego typu wnętrza. Jesion ciemny oraz miodowy brąz to kolejne komory biurek pasujących zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Co więcej nie przemijają, a wręcz przeciwnie są ponadczasowe. Intrygującą propozycją jest biurko w kolorze wenge, czyli w odcieniu ciemnego brązu przypominającego barwę ciemnej czekolady. Oczywiście zdarzają się również biurka w kolorach typowo dziecięcych, na przykład różowym bądź niebieskim. Czasami zamiast jednolitej barwy biurka, można znaleźć egzemplarze z odblaskowymi uchwytami w całej palecie barw. Dla miłośników natury najlepsze będzie stabilne biurko z litego drewna sosnowego. Wyjątkowo wytrzymałe i wysokojakościowe.
Chociaż we współczesnych wnętrzach dominuje minimalistyczny styl skandynawski, to czasami warto odejść od powszechnych rozwiązań i zdecydować się na odrobinę ekstrawagancji. Bez wątpienia biurko w stylu glamour sprawdzi się we wnętrzach stylizowanych na eleganckie wille. Wystarczy dowolny element złocenia bądź odblasku. Na przeciwnym krańcu znajdą się zwolennicy minionej epoki. Stylowe meble niczym z XIX wieku nie muszą występować tylko w postaci kredensów czy komód. Także biurko może charakteryzować się klasycznymi elementami. Unikatową propozycją jest szklane, białe biurko z narysowaną mapą świata.
Mimo że najczęściej wybieranymi barwami są przeciwstawne kolory: biel i czarny, to warto zwrócić uwagę na biurka szare. Również w obrębie tej kategorii odnajdziemy odcienie ciemniejsze i jaśniejsze. W zależności od miejsca przeznaczenia dostępne są biurka z rozbudowaną częścią z półkami oraz szufladami. Do pokoi dziecięcych i młodzieżowych trafnym wyborem są nieco ascetyczne szare biurka z złoconymi nóżkami i dwiema szufladami. W nowoczesnych projektach pojawiają się natomiast metalowe elementy. Interesującym rozwiązaniem jest zakup biurka w kolorze gliny. Znakomicie się sprawdzi w mieszkaniu o wystroju loftowym. Będzie idealnie współgrał ze ścianą z czerwonej cegły, niezależnie czy jest ona oryginalnym fragmentem dawnej zabudowy, czy też imitacją. Jeżeli lubimy trochę poeksperymentować, to przyjrzyjmy się koniecznie biurom dwukolorowym. Na przykład z kontrastującymi niebieskimi półkami albo bialo-czarnymi szufladami.
Bez wątpienia biurka kreślarskie są przede wszystkim dedykowane osobom, które zajmują się profesjonalnym rysowaniem i projektowaniem. Mogą również służyć do pisania i czytania. Ich najważniejszą funkcją jest odchylany blat, który umożliwia dostosowanie kąta nachylenia do pracy. Na wyposażeniu znajduje się także ogranicznik papieru, zapobiegający zsuwaniu się papieru lub innych materiałów, gdy blat jest podniesiony. Mimo że specjalistyczne biurka stojące są dostosowane do pozycji stojącej pracownika (bądź artysty), to nierzadko na ich wyposażeniu znajduje się wygodny stołek, który pozwala na chwilę wytchnienia w czasie wielogodzinnego projektowania.
Czasami decydujemy się na zakup prostego niedrogiego biurka. Niemniej jednak w trakcie użytkowania okazuje się, że zmieniają się nasze preferencje i potrzebna jest dodatkowa powierzchnia. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić osobno niezbędne elementy. Na przykład wiszące półki nad biurko albo też czarne kontenerki pod biurko. Półki mogą być nie tylko pojedyncze, ale również niezwykle fantazyjne, asymetryczne, a nawet wręcz kosmiczne. Najlepiej dopasować je pod względem kolorystycznym do barwy biurka. Z kolei kontenerki są niezbędne do utrzymania porządku i zabezpieczenia najważniejszych dokumentów. Czasami warto również doposażyć niedrogie biurka o dodatkowe szafki na kółkach, niezwykle mobilne i nowoczesne. Takie akcesoria sprawią, że ascetyczne biurko przemieni się w zorganizowaną przestrzeń biurową. Osiągniemy wówczas bez problemu ład i porządek.