Warto wiedzieć:

Sen jest jednym z najważniejszych elementów całego dnia, bez którego nie można prawidłowo funkcjonować. Na materacu spędzamy kilka godzin dziennie, dlatego warto zadbać o to, aby zapewniał on optymalne warunki do wypoczynku. Materace do sypialni dostępne są w wielu wersjach, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie. Przy tak szerokim wachlarzu wyboru mogą czasami pojawić się pewne problemy ze zdecydowaniem się na konkrety model materaca. Co ma w takim razie największe znacznie przy wyborze materaca i jaki rodzaj wybrać?

W poszukiwaniu najlepszego materaca do sypialni.

Najlepszy materac sypialniany to taki, który będzie wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Pierwszą kwestią jest ustalenie potrzebnego rozmiaru. Do wyboru są materace jedno- i dwuosobowe, w rozmiarze standardowym (160x200 cm), dziecięcym lub dla wyższych osób. Materac do sypialni może mieć wymiary 140x200 cm, 180x200 cm czy 90x200. Niezwykle ważna jest jego twardość. Nie powinien on być ani zbyt twardy ani zbyt miękki. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie będzie odpowiednio podparty, przez co nie tylko nie będzie nam wygodnie, ale też obniżmy jakość naszego snu – przepływ krwi zostanie ograniczony, co zamanifestuje się gorszą regeneracją organizmu podczas spania na niewłaściwym materacu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca do sypialni ?

Przy wyborze materaca należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Do wyboru na rynku są materace piankowe, termoelastyczne, lateksowe, wysokoelastyczne, kieszeniowe i hybrydowe. Materace do sypialni wykonane z pianki termoelastycznej /wysokoelastycznej dobrze dopasowują się do ciała i są higieniczne. Te wykonane z pianki typu HR mają podwyższoną twardość i sprężystość, zapewniają bardzo dobre podparcie dla ciała i charakteryzują się dużą wytrzymałością. Materace z warstwą z pianki termoelastycznej, która reaguje na ciepło ciała, zapewniają bardzo dobre podparcie dla całego ciała, w tym kręgosłupa oraz wysoki komfort. Jeśli zależy nam na materacu antybakteryjnym, higienicznym, zapewniającym optymalne dopasowanie do ciała i podparcie kręgosłupa, to idealny będzie materac lateksowy. Materace kieszeniowe zalicza się do materacy sprężynowych, które gwarantują bardziej punktowe dopasowanie do ciała. Im większa jest liczba sprężyn, tym materac będzie wygodniejszy. Jeśli borykamy się z wadami postawy, to należy wybierać materace o dużej elastyczności, czyli lateksowe, kieszonkowe czy termoelastyczne. Dla alergików najlepszym wyborem będzie materac lateksowy, który uniemożliwia rozwój grzybom i pleśni.