Lustra w stylu glamour

 

Warto wiedzieć:

Połyskujący jak pełne wytworności treny sukni hollywodzkich gwiazd wielkiego formatu, niewiarygodny splendor posiadający hipnotyczną moc. Styl glamour, jak w modzie, taki i w wystroju wnętrz kojarzy się z niezrównanym blichtrem oraz niewymuszoną elegancją. Oznacza on podkreślanie atutów, tego co najpiękniejsze, eksponowanie wyrazistości, w której na próżno szukać skromności. Jako przeciwstawny biegun minimalizmu styl glamour strąca z pierwszego miejsca funkcjonalność, bo dla niego najbardziej liczy się wabiący wzrok efekt wizualny. Głównymi atrakcjami takich aranżacji są strojne tapety, sztukaterie, zasłony, efektowne lustra glamour, fotele obite miękkim welwetem i meble garściami czerpiące ze stylu barokowego. Wszystko, co połyskliwe, mieniące się, ekstrawaganckie jest tutaj przyjmowane z otwartymi rękoma. We wnętrzach zaaranżowanych w stylu glamour luksus przybiera różne postaci. Co było główną inspiracją do jego stworzenia? Ekskluzywne rezydencje, które można było oglądać w filmach z lat 40. i 50. Pikowane wezłgłowia, ogromne pufy, wielkoformatowe lustra glamour i bogate, kryształowe żyrandole – to znaki rozpoznawcze ich scenografii.

Bez lustra glamour, nie stworzysz wnętrza w tym stylu.

Styl glamour wprawnie łączy kontrasty. Przyprawione nim wnętrza przypominają ozdobne szkatuły z błyskotkami. Ultranowoczesnej konsoli z metalowymi nogami wcale nie przeszkadza towarzystwo klasycznego, pikowanego „ludwika” czy dumnej sofy chesterfield. Aranżacja w stylu glamour nie istnieje bez lustrzanych powierzchni. Czy to wpasowanych w konstrukcję mebli, czy też będących samoistnymi ozdobami. Lustra glamour różni wielość form, ale łączy wspaniałe, niebanalne wzornictwo i siła wyrazu. Niezwykle popularna jest rama w kształcie słońca, która stanowi oryginalną interpretację dekoracji zdobiących wnętrza Wersalu. To absolutna klasyka gatunku, pięknie prezentuje się w kolorze starego złota, odcieniu miedzianym, a także w srebrze. Ważne, aby jego tekstura połyskiwała w zależności od kąta padania światła – to daje naprawdę spektakularny efekt.

Najczęściej spotykaną ozdobą wnętrz nawiązujących do stylu Złotej Ery Hollywod są lustra glamour okrągłe. Ich obramowanie może przybrać formę wspomnianego słońca – z długimi promieniami bądź ognistymi językami. Popularne są również motywy botaniczne, więc duże formacje rozłożystych liści także wchodzą w rolę ramy zwierciadła. Wymaganiom stylu glamour w pełni odpowiada lustro, którego obramowanie tworzy lustrzana mozaika. Dzięki jednolitemu wzornictwu ten rodzaj modeli zwielokrotnia odbity w nim obraz, tworzy złudzenie głębi, przez co wnętrze wydaje się być bardziej przestronne.

Styl glamour podkreśla luksus i elegancję.

Lustra glamour wyglądają oszałamiająco jako dekoracja ścian. Dobrym pomysłem jest skompletowanie kilku mniejszych modeli posiadających analogiczny design. Przeciwstawną koncepcją będzie umieszczenie luster o tym samym wzornictwie, lecz w różnych rozmiarach. Styl pełen luksusu i elegancji kocha miękkie tkaniny, a także wyraziste kolory. Lustra glamour z obramowaniem wykonanym z welwetu idealnie wpisują się w aranżacje na miarę amerykańskich apartamentów.