Przeglądając katalogi z ofertą stołów na początku możemy się zagubić jak w miejskiej dżungli. To wizyta w nowym mieście, po którym nie bardzo wiemy jak spacerować. Dlatego też pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest zdefiniowanie miejsca, do którego stół jest nam potrzebny. Wówczas wyeliminujemy całą paletę stołów konferencyjnych oraz biurowych. Pozostaną nam te dedykowane do lokali mieszkalnych. W konsekwencji kolejnym etapem jest decyzja czy stół ma służyć tylko i wyłącznie do spożywania posiłków, czy też wręcz przeciwnie jego rola ma ograniczyć się do dekoracji, a praktyczny wymiar tylko do zapewnienia miejsca na popołudniowe przekąski albo na deserowy talerzyk i filiżankę kawy.
Oprócz wymiarów istotny jest także kształt. Możemy wybierać spośród modeli okrągłych, kwadratowych, prostokątnych czy nawet owalnych. Białe stoły okrągłe to nieodzowny element wyposażenia każdego mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim. Znakomicie będą się komponować z biało-drewnianą komodą oraz z regałem. Będą także ozdobą mieszkania w stylizacji marynarskiej. Wystarczy położyć na blacie obrus w zabawne statki tudzież kotwice. Niezaprzeczalną zaletą okrągłych stołów jest brak kantów. Dzięki temu są one bezpieczne nie tylko dla dzieci, ale również dla nieostrożnych dorosłych. Nie będzie nam groziło zahaczenie się o wystający róg. Poza tym, zwolennicy tego typu stołów zwracają uwagę, że na okrągłej powierzchni łatwiej jest ułożyć ulubiony obrus, zwłaszcza jeżeli jest on również w zbliżonym kształcie. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby dobrać ażurowy obrus i w centralnej części umieścić suszone kwiaty w kolorowym wazonie. Uzyskamy wówczas efekt zbliżony do wystroju w stylu rustykalnym. A wraz ze zmianą nastroju możemy usunąć dekorację i przenieść się w mgnieniu oka w klimaty skandynawskie.
Nie zapominajmy również, że stoły, niezależnie od ich kształtu, są dostępne także w innych barwach. Warto wspomnieć takie jak: ciemny orzech, dąb sonoma czy olcha.
Jeżeli zależy nam na wielofunkcyjnym charakterze stołu, to zdecydujmy się na rozkładane stoły kwadratowe . Szczególnie interesującym rozwiązaniem jest blat rozkładany dwuetapowo. W zależności od zapotrzebowania i okazji mały stolik dla dwóch osób można zmienić w rodzinny stół. Czasami nawet pojawia się opcja rozłożenia blatu stołu o długości 118 cm, aż do 158 cm i więcej.
Unikatowym modelem stołu jest ten, łączący prostokątny blat z niezwykłą, rzadko spotykaną podstawą na wzór rozpostartych skrzydeł motyla. Dla niektórych będzie on nawet przypominał pawie pióra. Niezależnie od tego, w która stronę zaprowadzi nas wyobraźnia, taki stół będzie ozdobą samą w sobie. Dodatkowym atutem jest kontrastowe zestawienie kolorów: białego i czarnego bądź białego i brązowego.
Z kolei kwadratowy stół na wysokiej nóżce to znakomity model do kuchni. Wystarczy tylko do niego dopasować wysokie krzesła drewniane. Czasami taki zestaw z taboretami barowymi dostępny jest w komplecie.
Dominującym materiałem jest płyta laminowana uszlachetniona cienkimi filmami melaminowymi. Występuje zarówno w przypadku stołów skandynawskich, jak i industrialnych. Natomiast metal pomalowany barwnikiem to materiał charakterystyczny dla stołów loftowych. Cechuje go ponadprzeciętna odporność na zarysowania tudzież zadrapania. O wysokiej jakości stołu świadczy również stal chromowana. Doskonałym uzupełnieniem są regulowane nóżki, które gwarantują stabilność nawet na chropowatej powierzchni.
Stoły minimalistyczne to prawdziwa perełka dla osób aranżujących małe pomieszczenie na przykład typu studio. Zwłaszcza barwa dąb artisan sprawdzi się w otoczeniu mebli w kolorystyce wenge. Będzie to taka podróż śladami czekoladowych odcieni.
Jedną z najbardziej popularnych barw wykorzystywanych do produkcji stołów jest odcień dąb sonoma. W rezultacie stoły dąb sonoma to uniwersalna propozycja, która będzie pasowała do każdego wnętrza. Wpisują się w modernistyczną stylistykę i pasują do krzeseł w stylu skandynawskim. Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na dopasowanie krzeseł, to wybierzmy gotowy zestaw.
Czymże byłby stół bez odpowiednich krzeseł. Najlepiej stylowe krzesła do stołu dopasować tak, aby pasowały pod względem kolorystycznym i były z tego samego materiału co stół. Jeżeli zależy nam na wygodzie, to rozważmy zakup krzeseł z weluru. Będą idealne do drewnianego stołu i sprawdzą się w eleganckiej jadalni czy w salonie. Z kolei do kuchni ciekawą propozycją będą białe, tapicerowane krzesła albo też krzesła z ażurowym oparciem i siedziskiem w stylu boho. Dla większej wygody możemy zdecydować się na krzesła z podłokietnikami . Na przykład lekkie i nieziemsko fantazyjne krzesło z polipropylenu w intensywnych kolorach, to niezastąpiony mebel w nowoczesnej, pełnej życia kuchni. Odrobina oryginalności w otoczeniu subtelnych odcieni beżu sprawi, że posiłki będą prawdziwą przyjemnością.
Reasumując, jeżeli szukamy stołu do salonu, który będzie trwały i odporny na zabrudzenia, to zdecydujmy się na model skandynawski. Dbałość i detale tudzież uniwersalny charakter, to wizytówka tego mebla. Najlepszy będzie kształt w formie koła. Sprawi, że współbiesiadnicy będą mogli bez problemu nawiązać kontakt wzrokowy i cieszyć się z konwersacji. Zwróćmy również uwagę na detale. W jaki sposób są zamontowane nóżki względem podstawy blatu a także jak wyglądają ich dolne części. Nie chcemy przecież narażać się na zarysowania podłogi. Z elementów estetycznych warto przyjrzeć się stolikom, których barwa odzwierciedla usłojenie i przypomina naturalne drewno. Taki model w stylu rustykalnym będzie ozdobą salonu. Do kuchni natomiast można wybrać odcień olchy bądź dębu sonoma. Chyba że fascynuje nas styl loftowy i ponad wszystko preferujemy czarny kolor.