Warto wiedzieć:

Według projektanta mody Riccarda Tisci kolor czarny: „jest zawsze elegancki”. Renomą dorównuje mu tylko biel. Czerń uchodzi za barwę ponadczasową elegancką, niezależną od aktualnie panujących trendów. Istnieje poza wszelkimi kategoriami. Jest ulubieńcem największych domów mody oraz projektantów wzornictwa. Czarne biurka, stoliki kawowe, stoły, szafy, komody to zdecydowane i wyraziste elementy wyposażenia wnętrz. Ze względu na swoją ekspresyjność stanowią focus point aranżacji.

Biurka czarne, białe, dębowe czy mahoniowe. Na przestrzeni wieków i dekad meble te stały się bohaterem niejednego gabinetu. Podobno Hemingwayowi, aby pisać, nie potrzeba było nawet krzesła. Ulubione modele posiadali Jane Austen i Albert Einstein. Żeby w pełni wpasować się w ramy wymagań współczesnej architektury wnętrz, design biurek posiada ogromne portfolio. Jedne wyglądają jak stół kreślarski, inne wykazują powinowactwo z przestrzeniami fabrycznymi, są też ultranowoczesne modele, odważnie interpretujące przyszłość.

Biurka czarne są bardzo mile widziane w kolonialnych aranżacjach.

Solidny, masywny model z szafkami i szufladami przypadnie do gustu globtroterom, chcącym w domowym biurze zachować wspomnienia egzotycznych podróży. Jego zupełnym przeciwieństwem stylistycznym jest industrialne biurko w kolorze czarnym. W przypadku surowej estetyki wielkomiejskich przestrzeni często pojawia się zestawienie drewna lub forniru ze stalą malowaną proszkowo. Biurko posiada zazwyczaj lekką, ażurową konstrukcję, całkowicie pozbawioną zdobnictwa.

Bezpretensjonalność i oszczędność detali to cechy sygnujące czarne biurka w stylu minimalistycznym. Jako że forma wynika z funkcji, nie ma tu zbędnych elementów. Siła minimalistycznego designu tkwi w funkcjonalności. W związku z tym blat z obszerną szufladą lub pojemnym kontenerkiem będzie odpowiadał tym założeniom. Nowoczesne biurka czarne występują przeważnie w wariancie na wysoki połysk. Ich blat wykonany jest wówczas z lakierowanej płyty meblowej i osadzony zostaje na konstrukcji z chromowanej stali nierdzewnej. Modernistyczne modele pojawiające się w takim wydaniu, posiadają niezwykle ekskluzywny charakter. Mogą więc z powodzeniem ozdobić wnętrze gabinetu, urządzonego w olśniewającym i eleganckim stylu glamour.

Bestsellerowym trendem w modzie wnętrzarskiej jest aranżacja w konwencji black & white.

Jej realizacja może polegać zarówno na grze czerni i bieli w odniesieniu do kolorów ścian oraz mebli, jak i  designu konkretnego mebla. Czarne biurko z białymi szufladami, bądź odwrotnie, prezentuje się nadzwyczaj oryginalnie. Kolorystyka mebli ma kolosalne znaczenie, nie mniej ważne są także ich wymiary. Szczególnie istotne jest to w przypadku biurka. Ergonomia siedzenia oraz korzystania z niego wpływa zarówno na komfort, jak i na zdrowie. Nie należy więc bagatelizować liczb. Zatem niezależnie od tego czy biurko jest czarne, białe czy kolorowe jego standardowa szerokość wynosi od 120 do 160 cm, z kolei głębokość waha się w granicach od 80 do 90 cm. Osoba mierząca 170 cm powinna usiąść przy biurku o wysokości 70-75 cm. W przypadku, gdy gabinet pozostaje do dyspozycji kilku osób, model biurka z regulowaną wysokością oraz kątem nachylenia blatu będzie słusznym wyborem.