Stolik kawowy – jak dopasować go do Twojego salonu?

Stolik kawowy to nieodłączny element aranżacji każdego salonu i pokoju dziennego. Choć jego nazwa wskazuje na funkcję praktyczną, w rzeczywistości ma on również funkcję dekoracyjną i podkreśla charakter wnętrza. Jak wybrać stolik kawowy, aby łączył w sobie estetykę, funkcjonalność i wygodę użytkowania?

  1. Dopasowany do pozostałych mebli
  2. Drewno, metal czy szkło?
  3. Wysokość stolika kawowego
  4. Jaki kształt stolika kawowego?
  5. A może dwa w jednym?

Dopasowany do pozostałych mebli

Wybór stolika kawowego zwykle nie jest pierwszą decyzją, jaką podejmujemy podczas aranżacji wnętrza. Najczęściej skupiamy się najpierw na dużych meblach, takich jak sofa czy zestaw wypoczynkowy, a następnie dobieramy do nich mniejsze meble i dodatki. Na zakup stolika kawowego warto więc zdecydować się dopiero wtedy, gdy już wiemy, co będzie znajdować się w naszym salonie, jaka stylistyka i kolorystyka mebli. Wybierając stolik, warto go przede wszystkim dopasować do wielkości mebla, przy którym będzie się znajdował. Bez względu na to, czy mamy w salonie prostą sofę czy narożny zestaw wypoczynkowy, stolik musi być do mebla dopasowany. Projektanci wnętrz zalecają zasadę, by długość stolika stanowiła od połowy do dwóch trzecich długości mebla wypoczynkowego. Dzięki temu nie zaburzy on przestrzeni, a jednocześnie zapewni wygodne przemieszczanie się między stolikiem a kanapą.

Stolik kawaowoy w stylu industrialnym

Drewno, metal czy szkło?

Jedną z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć przed zakupem stolika kawowego, jest określenie, z jakiego materiału ma być on wykonany. Producenci mebli oferują rozwiązania drewniane, szklane oraz metalowe. Decyzja zależy zarówno od upodobań przyszłych użytkowników, jak i od tego, w jakiej stylistyce urządzone jest wnętrze.

  • Stoliki drewniane – to rozwiązanie ponadczasowe, które prezentować się będzie dobrze w każdej stylistyce wnętrza. Zarówno w klasycznym wystroju, jak i w nowoczesnym minimalizmie drewno prezentuje się równie dobrze. Do wyboru mamy stoliki wykonane z rodzimych gatunków drewna, ale w ofercie producentów można również znaleźć wersje wykonane z drewna egzotycznego, które pięknie się prezentuje w eleganckich, luksusowo urządzonych wnętrzach.
  • Stoliki szklane to dobre rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, szczególnie tych, które nie należą do największych. Przejrzysta, szklana powierzchnia dodaje wnętrzu lekkości i przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że taki model będzie wymagał regularnego, codziennego czyszczenia. Warto również rozważyć, czy rozwiązanie to będzie dobre w domu, w którym są małe dzieci.
  • Stoliki metalowe – metalowe stoliki kawowe są prawdziwym hitem ostatnich lat. Są lekkie, trwałe, wytrzymałe, idealnie wpisują się w różnego typu aranżacje. Doskonale prezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym i industrialnym. Dużą zaletą jest również łatwość utrzymania w czystości i brak śladów użytkowania nawet po wielu latach.

Okrągłe stoliki w salonie

Wysokość stolika kawowego

Wybierając stolik kawowy, warto zwrócić uwagę także na jego wysokość. W tym celu dobrze jest zmierzyć wysokość siedziska sofy czy kanapy. Okazuje się bowiem, że nie zawsze to, co dobrze prezentuje się w salonie meblowym, będzie dobrze wyglądało w naszym salonie. Blat stolika powinien znajdować się na wysokości siedziska kanapy lub nieco wyżej. Niewskazane jest, by był on niżej, gdyż będzie to utrudniało codzienne użytkowanie. Jeśli stolik kawowy w salonie ma służyć nie tylko do serwowania kawy czy herbaty, ale również do spożywania posiłków, dobrze jest zdecydować się na nieco wyższy model. W domach, w których są małe dzieci, warto dodatkowo postawić na meble, które mają zaokrąglone kształty, bez ostrych krawędzi.

Stolik kawowy w stylu loft

Jaki kształt stolika kawowego?

W ofercie producentów mebli do salonu można znaleźć stoliki kawowe w różnych kształtach – prostokątny, kwadratowym, okrągłym, a także wielokształtne. Te ostatnie świetnie prezentować się będą w minimalistycznym wnętrzu jako główny element aranżacji i coś, co przyciąga spojrzenia. We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy loftowym, najlepiej prezentują się stoliki kwadratowe i prostokątne. W klasycznej aranżacji warto zdecydować się na stolik okrągły. Będzie on też dobrym rozwiązaniem w mniejszym salonie – optycznie prezentuje się lepiej niż stoliki kwadratowe.

A może dwa w jednym?

W ostatnim czasie prawdziwym hitem są podwójne stoliki kawowe, wykonane z blatów znajdujących się na różnych wysokościach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w dużym salonie, w którym jest więcej miejsca. Podwójne stoliki to idealna opcja na połączenie funkcji dekoracyjnych z praktycznymi – jeden blat może służyć jako podstawa dla różnego rodzaju dekoracji, a drugi – do serwowania kawy czy ciasta. Takie stoliki kawowe dostępne są w wielu wersjach stylistycznych – od prostych i minimalistycznych po ciekawe, geometryczne kształty i rozwiązania, które przyciągają spojrzenia.

Stolik w stylu skandynawskim w salonie

Bez względu na to, jaki stolik kawowy skradnie Twoje serce i zapragniesz mieć go w swoim salonie, warto pamiętać, by nie kupować jedynie oczami. Meble, które mają służyć w niezmienionym stanie przez lata, powinny być solidnie wykonane z dobrej jakości materiałów i wykończone z dbałością o najdrobniejsze detale.