Od kiedy w słowniku designu pojawiły się krzesła na płozach, na stałe zadomowiły się we wnętrzach miłośników stylu modernistycznego oraz minimalistów. Interesująca siła wyrazu skryta w bezpretensjonalnej formie z prędkością światła opanowała sztukę aranżacji przestrzeni. Choć krzesło na płozach zostało wynalezione w latach 30. XX wieku, wciąż pochwalić się może niesłabnącą popularnością. Jego coraz to nowsze interpretacje udowadniają, że mebel to nieprzebrane źródło inspiracji. Natomiast pomysły projektantów wzornictwa potrafią odnieść globalny sukces. Pierwszy prototyp krzesła wyposażonego w charakterystyczne płozy powstał w pracowni Marta Stama. Holenderski projektant realizował naprawdę odważne koncepcje i śmiało przekuwał na rzeczywistość wizje, jakie nie śniły się wówczas designerom, zajmującym się sztuką użytkową. Stam stworzył dwa krzesła na płozach – wersję bez podłokietników, czyli model S33 oraz egzemplarz w nie wyposażony – S34. Na przestrzeni lat projektant opracował wiele koncepcji mebli i dokonał rewolucji w dziedzinie sztuki użytkowej. Jego nazwisko wzbudzało ogromny szacunek w ustach kolejnych pokoleń designerów, którzy chętnie czerpali inspirację z twórczości Stama.
Gdziekolwiek się pojawią, będą wyważoną ozdobą przestrzeni. Charakterystyczna podstawa zastępująca tradycyjne cztery nogi jest dla krzesła tym, co dla wnętrza stanowi rzeźba. Mimo że pomysł na płozy powstał w zeszłym stuleciu, design mebla to wciąż aktualny temat, który niejako wyprzedził swoją epokę. Obecnie krzesło na płozach niejedno ma imię i występuje w najprzeróżniejszych wariantach. Kreatywne podejście do jego odtwarzania ilustruje, jak przedmiot codziennego użytku urasta do rangi dzieła sztuki. Wybór w zakresie wzornictwa poszczególnych modeli pozwala na stworzenie harmonijnej kompozycji aranżacyjnej. Nienaganną sławą cieszą się krzesła na płozach, których tapicerka wykonana jest ze skóry bądź ekoskóry. To modele wzbudzające zainteresowanie nie tylko ze względów praktycznych, lecz także z powodu ekskluzywnego wyglądu. Prezencja krzeseł na płozach niejednokrotnie przewyższa standardowe, czteronożne modele. Płozy to konstrukcja, która sama w sobie posiada aspekt dekoracyjny. Tworzone są najczęściej z metalu, rzadziej drewna, więc odznaczają się solidnością oraz stabilnością. Krzesła na płozach posiadają także wyjątkowe specyfikacje techniczne. Mianowicie ich wsuwanie czy też wysuwanie jest łatwiejsze, ponadto wykonywanie tych czynności jest ciche.
Nie przypisuje się go jednemu wnętrzu, więc jego lokalizacja jest dowolna. Pomimo iż krzesło na płozach zasłynęło w roli mebla biurowego, dziś wychodzi poza przestrzeń gabinetów. Niezrównaną wygodę oraz komfort siedzenia docenia się także w jadalni czy salonie. Producenci mebli dbają także o najmłodszych odbiorców i tworzą wspaniałe modele krzeseł na płozach, które doskonale pasują do bajkowych wnętrz małej księżniczki lub futbolowej przestrzeni zapalonego piłkarza.