Przyglądając się wyposażeniu biura, na przykład podczas wizyty u księgowej, zazwyczaj dostrzegamy wąskie szafki z licznymi półkami. Mogą one być białe lub czarne. Zauważalny jest także mały zamek na klucz. Współcześnie ten praktyczny mebel nie musi być jednorodny. Pojawia się coraz więcej ciekawych propozycji aranżacji przestrzeni biurowej. Niektóre modele sprawdzą się także w domu.
Dla bezpieczeństwa szafa biurowa powinna posiadać zamykany regał na najważniejsze akta. W przypadku dostępności kilku półek, możemy bez problemu zdecydować, co umieścić i na jakim poziomie. Dla większej wygody lepsze są szafki, posiadające podwójne drzwiczki. Przykładowo jedna część może być zamykana na kluczyk, a druga pozostać otwarta na mniej istotne dokumenty i akcesoria biurowe. Z ważnych drobiazgów należy zwrócić uwagę na fakt, że drzwi szafek niezależnie od ich wielkości są standardowo mocowane na trzech zawiasach piaskowych. Dzięki temu sama czynność otwarcia jest niezwykle lekka i płynna.
A może by tak połączyć dwa w jednym? Zestawić przestrzeń zamkniętą z otwartą? Takie rozwiązanie umożliwiają szafy oraz szafki dostępne w dwóch modelach: lewostronnym (drzwiczki z lewej strony) lub prawostronnym. Na widoku pozostają otwarte półki, które można w indywidualny sposób zaaranżować. Z kolei w części przykrytej również znajdzie się miejsce na ważne akcesoria czy to do biura, czy też domowe. Co więcej, ta niezwykle praktyczna wersja szafy jest dostępna w kilku kolorach: białym, biało-czarnym, śliwka oraz wenge.
Czasami warto doposażyć biurko w specjalne półki stojące na biurko. Mogą one być w stylu minimalistycznym, złożone tylko z dwóch przegródek. Mogą jednak przyjąć kształty inspirowane labiryntem. Mnogość półek sprawi, że bez kłopotu znajdzie się miejsce na każde dokumenty. Co więcej, można poszczególne półki zaznaczyć na przykład za pomocą przedziału alfabetycznego (a-k, l-p etc.). Na rzadko spotykany tak wysoki poziom uniwersalności wpływa również możliwość montażu półek jako mebla stojącego lub wiszącego.
Pamiętajmy, że półki nad biurko mogą być także tylko i wyłącznie wiszące. Wówczas trzeba nieznacznie zminimalizować wagę przedmiotów na nich ułożonych, aby nie dopuścić do przeciążenia.
Nie zapominajmy także o efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni pod biurkiem. Sprzyjać temu będą szafki pod biurko. Szczególnie funkcjonalne są te wyposażone w kółka, gdyż umożliwiają swobodne przemieszczanie się po powierzchni biurowej. Ważną rolę pełnią zamykane na klucz szuflady. Osoby zwracające uwagę na wygląd zewnętrzny mebli, docenią szeroki wybór kolorów: od klasycznych takich jak biały poprzez dąb sonoma i dąb artisan, aż po zjawiskowe odcienie wenge tudzież przydymiony dąb. Taka różnorodność sprawia, że nawet akcesoria do biura wpisują się w zdywersyfikowane style: skandynawski, rustykalny czy industrialny.
Jeżeli damy się ponieść fantazji, to możemy w naszym biurze stworzyć nawet klimat glamour. Wystarczy odpowiednio dobrana komoda z delikatnymi złoceniami.
A może nadstawki na biurko, pod monitor w wersji loftowej półki w kolorze wędzony dąb? Nie tylko są atrakcyjne wizualnie, ale również niezwykle solidne i wytrzymałe. Wykonane z najwyższej jakości metalu malowanego proszkowo. Gwarancja odporności na zarysowania i wszelkiego rodzaju zadrapania.
Podstawka może być także wyposażona w zamknięte półki, niezwykle praktyczne rozwiązanie na drobne akcesoria biurowe takie jak na przykład zszywacz, dziurkacz a nawet na drobinki w postaci spinaczy czy kolorowych długopisów. Taka nadstawka w kolorze miodowego brązu przywoła nam na myśl wspomnienie lata i rozpogodzi ponure dni.
Nie zapominajmy również o regałach biurowych. Ciekawą alternatywą są te modele wyposażone w elementy szklane. Wprowadzają odrobinę domowej atmosfery do biura niezależnie od dominującego w nim stylu.
Wbrew pozorom szafy z półkami także się nadają do biurowego wyposażenia. Najlepiej je umieścić przy wejściu do środka biura. Będą idealnym miejscem na przechowywanie wierzchnich okryć a także parasoli. Najlepiej zdecydować się na model, w którym wyodrębniono wieszaki odkryte oraz część szafy zamykanej na stabilne drzwi. Pamiętajmy, że dobrym rozwiązaniem mogą być także komisy biurowe. Chociaż zazwyczaj w domu przechowywany w nich odzież, to w biurze można z powodzeniem włożyć książki, dodatkowy papier do drukarek albo też zapasowe segregatory. Ciekawy projekt oraz ciepłe barwy będą nam umilać czas spędzony w biurze. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na większe (a przede wszystkim wyższe) szafy biurowe, czy na niższe szafki tudzież komody, to przypatrzmy się uważne, z jakich materiałów meble są wykonane. Mają znieść różnego rodzaju obciążenia, częste otwieranie i zamykanie a także niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przecież nie zawsze dysponujemy klimatyzacją. Dlatego też meble biurowe muszą być ponadprzeciętnie wytrzymałe. Nie może im być straszne ani nadmierna wilgotność, ani zbyt intensywne promieniowanie słoneczne. Jeżeli mamy już wybrany wymarzony model, to uzgodnimy z współpracownikami preferowany kolor. Mimo że raczej mamy swobodę w tym zakresie, to nie eksperymentujmy zbytnio. Zestawienie czarnego z białym może być do zaakceptowania w biurze. Natomiast złote nóżki do czarnej komody już niekoniecznie. Chyba że nasze biuro specjalizuje się w usługach związanych z medycyną estetyczną czy na przykład stomatologią. Z kolei w biurze podróży sprawdzą się szafy w wyrazistych barwach: wenge, miodowy orzech, przydymiony dąb. Wraz z dekoracyjnymi figurkami w kształcie słoników, żyraf czy innych afrykańskich zwierząt, sprawią że już na wejściu klienci poczują powiew egzotycznej wyprawy. Idealnym uzupełnieniem będzie także elegancka komodą biurowa z stylowymi, czarnymi uchwytami.