Krzesła proste czy krzesła z podłokietnikami? Oto zasadnicze pytanie, które stawia sobie każdy, kto ma w planach aranżowanie wnętrza. Niezależnie od tego, czy jest to kuchnia, jadalnia, salon, czy też gabinet lub pokój młodzieżowy, wybór odpowiedniego rodzaju siedziska i oparcia będzie równie istotny.
Warto wiedzieć, że designerzy nie od dziś śmiało myślą zarówno o krzesłach prostych, jak i krzesłach z podłokietnikami. Przez dekady powstały ich rozmaite interpretacje. Choć kultowe krzesło Pantone Chair – wykonane z jednego kawałka plastiku, liczy sobie ponad 50 lat, wciąż zachwyca swoją bezpretensjonalną formą. Z kolei niepozorne krzesło nr 14 projektu Michela Thoneta zostało okrzyknięte „krzesłem wszystkich krzeseł”. Gustowne krzesła z podłokietnikami, wykonane z krystalicznie transparentnego plastiku, autorstwa Philippe Starcka, dokonały zupełnie nowej interpretacji klasyki. Szturmem zdobyły świat wzornictwa przemysłowego, a słynne „Duchy” francuskiego projektanta chciała mieć w swoich domach połowa świata. Mówiąc o wielkoformatowym designie, nietaktem byłoby zapomnieć o Cyborgach Marcela Wandersa. Ażurowym krzesłom z podłokietnikami nie można odmówić elegancji. Te modele są nie tylko gustowne, ale i praktyczne, ponieważ ich konstrukcja zapewnia cyrkulację powietrza podczas użytkowania.
Design i kolorystyka krzeseł z podłokietnikami mogą być fantazyjne. Dzięki temu są przykładem mebli odnajdujących się prawie w każdej estetyce wnętrza. Modele krzeseł ze skórzaną tapicerką stworzą efektowną kompozycję z solidnymi meblami w stylu angielskim. Siedzisko wykonane z plastiku, najlepiej w wyrazistej barwie zostanie z entuzjazmem przyjęte we wnętrzu modernistycznym. Krzesło z podłokietnikami, koniecznie w zestawie z patchworkową tapicerką i płozami, to kwintesencja mody retro, choć nie powstydzi się go również eklektyzm. Z kolei modele, których konstrukcja została wykonana z drewna, będą wspaniale dopełniać aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim.
Jednak nie tylko uroczy styl i uniwersalny design krzeseł z podłokietnikami sprawiają, iż tego rodzaju meble do siedzenia zyskują na popularności. Wyposażone w odpowiednio wyprofilowane podłokietniki krzesła tego typu są niezwykle komfortowe. Tego rodzaju meble doskonale sprawdzą się nie tylko w domu, ale także w biurach, salach konferencyjnych czy też poczekalniach. W tych ostatnich, wysokie podłokietniki pełnią również funkcję oddzielacza, zapewniając osobie siedzącej odrobinę prywatnej przestrzeni.
Modele przeznaczone do domów i mieszkań znajdą swoje miejsce w salonie lub pokoju dziennym. Oglądanie filmu z rękoma ułożonymi na wygodnych podłokietnikach, lub czytanie książki będzie bardzo relaksacyjne. Dobrymi lokalizacjami dla krzeseł z podłokietnikami są także kuchnia, jadalnia lub domowe biuro. Oczywiście przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, czy podłokietniki zmieszczą się pod stołem. Ta zasada powinna odnosić się również do gabinetu, jak również pokoju młodzieżowego. Biurka mogą posiadać różne wysokości, więc lepiej mieć pewność, że znajdzie się właściwa ilość przestrzeni dla krzesła z podłokietnikami. Miejsce do pracy musi zapewnić wysokie standardy wygody. Po kilkugodzinnym pisaniu na klawiaturze ręce zaliczają intensywny trening, a ich ułożenie na podłokietnikach umożliwia im odpoczynek.
Krzesła tapicerowane z bokami swoją wygodą potrafią dorównać fotelom. Mogą wprawnie przejąć ich funkcje, zwłaszcza tam, gdzie przestrzeń nie przewiduje miejsca na siedzisko większe niż krzesło. Miękkie oparcie w zestawieniu z optymalnie wyprofilowanymi podłokietnikami stanowi wzorową konstrukcję, dzięki której sylwetka osoby siedzącej przybiera odpowiednie ułożenie. Wszystko w zgodzie z zasadami ergonomii. Co to oznacza? Krzesło z podłokietnikami do jadalni, kuchni czy salonu gwarantuje komfort siedzenia w zdrowej dla kręgosłupa pozycji. To szczególnie ważna zaleta, przede wszystkim w czasie czytania prasy czy też ulubionej książki.