To niezastąpiony mebel pomagający w organizacji pomieszczenia. Jednocześnie odgrywa rolę postumentu dla umywalki, a jego wnętrze oferuje przestrzeń, pozwalające przechowywać kosmetyki oraz akcesoria łazienkowe. Dzięki szafce umywalkowej możliwe jest maksymalne spożytkowanie miejsca zarówno w niewielkiej łazience, jak i w przestronnym salonie kąpielowym. Obecnie meble łazienkowe mogą pochwalić się pokaźną gamą modeli zróżnicowanych pod względem materiałów, wzornictwa, kolorów i ciekawych innowacji. Nowoczesna szafka pod umywalkę posiada nie tylko elegancki design, lecz także udogodnienia w postaci profesjonalnego systemu cichego domyku czy wbudowanego w swoją konstrukcję oświetlenia LED. Z kolei modele klasyczne wyróżniają się misternym zdobnictwem. Nieodzownym elementem wielu z nich są także toczone nóżki. Wizualne walory szafek pod umywalkę podnoszą akcesoria łazienkowe. Mydelniczki i dozowniki posiadają naprawdę oryginalny wygląd.
Warianty wpuszczane w blat lub nasadzane wymagają dokładności w kwestii wymiarów. Natomiast misa nadblatowa, model o nieustannie rosnącej popularności, pozwala na pewną dowolność w tym zakresie. Producenci mebli i armatury tworzą także gotowe zestawy składające się z umywalki oraz szafki. Nie trzeba wówczas martwić się o obliczenia.
Przytwierdzona do ściany przy pomocy solidnych, metalowych wsporników, będzie niebanalną ozdobą wnętrza. Półka wykonana zostaje przeważnie z wodoodpornej płyty o powierzchni odpornej na działanie bakterii. To niezwykle wartościowa zaleta w przypadku przestrzeni łazienki. Niestety nie zawsze jest tak, że metraż pomieszczenia pozwala umieścić w nim meble o standardowych wymiarach lub formach. Wtedy pomocne okazują się narożne szafki pod umywalkę. Ich wzornictwo nie odbiega od wyglądu tradycyjnych modeli, więc nawet w dość problematycznej łazience możliwe jest stworzenie wymarzonej aranżacji. Godne uwagi są modele na nóżkach lub podwieszane. Ich kluczowe zalety to wygoda podczas użytkowania oraz łatwość utrzymania czystości. Szafka umywalkowa, która nie ma bezpośredniej styczności z podłogą, pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc podczas sprzątania.
W związku z dość dużą wilgotnością panującą w łazience, meble dedykowane tej przestrzeni powinny posiadać podwyższony poziom odporności na działanie niekorzystnych warunków. Zarówno modele drewniane, jak i te wykonane z płyt MDF wymagają dodatkowego zabezpieczenia, m.in. właściwego lakierowania. Dla ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem wilgoci obrzeża szafek pod umywalkę, słupków czy też regałów łazienkowych zostają często udoskonalone wysokogatunkowym tworzywem ABS. Wygląd mebli łazienkowych jest tak rozmaity, że w mgnieniu oka osiągnąć można aranżację w pożądanym stylu. Klasyczny szyk, industrialny sznyt, minimalistyczna zachowawczość – szafkom umywalkowym pasuje każda estetyka.