Szafka pod umywalkę Jest w centralnym miejscu łazienki, dlatego powinna wyglądać estetycznie i tworzyć z umywalką spójną całość. Jej ważną cechą jest funkcjonalność. Z reguły łazienki nie mają dużego metrażu, dlatego im bardziej pojemna szafka, tym większe możliwości przechowywania kosmetyków i innych bibelotów. A co za tym idzie, porządek i ład w pokoju kąpielowym. W ofercie sklepu znajdziesz wiele modeli szafek wiszących i podwieszanych oraz stojących, które idealnie dopasujesz do wielkości łazienki, typu umywalki i stylu pomieszczenia.
To niezastąpiony mebel pomagający w organizacji pomieszczenia. Jednocześnie odgrywa rolę postumentu dla umywalki, a jego wnętrze oferuje przestrzeń, pozwalające przechowywać kosmetyki oraz akcesoria łazienkowe. Dzięki szafce umywalkowej możliwe jest maksymalne spożytkowanie miejsca zarówno w niewielkiej łazience, jak i w przestronnym salonie kąpielowym. Obecnie meble łazienkowe mogą pochwalić się pokaźną gamą modeli zróżnicowanych pod względem materiałów, wzornictwa, kolorów i ciekawych innowacji. Dużą popularnością cieszą się praktyczne szafki pod umywalką z szufladami. Nowoczesna szafka pod umywalkę posiada nie tylko elegancki design, lecz także udogodnienia w postaci profesjonalnego systemu cichego domyku czy wbudowanego w swoją konstrukcję oświetlenia LED. Z kolei modele klasyczne wyróżniają się misternym zdobnictwem. Nieodzownym elementem wielu z nich są także toczone nóżki. Wizualne walory szafek pod umywalkę podnoszą akcesoria łazienkowe. Mydelniczki i dozowniki posiadają naprawdę oryginalny wygląd.
Umywalka bez szafki jest trochę jak niewykorzystana szansa. W miejscu takim jak łazienka, każdy metr pomieszczenia jest ważny. Chodzi o praktyczne zagospodarowanie i sprytne wykorzystanie możliwości, jakie Ci taki mebel. W końcu szafka pod umywalką ma sporo zalet, ponieważ:
Wzornictwo szafki łazienkowej determinowane jest w dużej mierze przez rodzaj umywalki.
Warianty wpuszczane w blat lub nasadzane wymagają dokładności w kwestii wymiarów. Natomiast misa nadblatowa, model o nieustannie rosnącej popularności, pozwala na pewną dowolność w tym zakresie. Producenci mebli i armatury tworzą także gotowe zestawy składające się z umywalki oraz szafki. Nie trzeba wówczas martwić się o obliczenia.
Wybór szafki pod umywalkę przesądza o charakterze pokoju kąpielowego.Ważną sprawą jest także jej sposób montażu. Masz aż 4 możliwości. Zastosuj taką, która najbardziej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.
Szafki podwieszane przeznaczone są do montażu w ścianie, podobnie jak wiszące szafki, ale różnica polega na innym systemie montażowym. W zestawie podwieszanym jest załączony system specjalnych prowadnic i klamer wraz z instrukcją do zawieszenia mebla. Te dodatkowe elementy pozwalają na stabilne osadzenie szafki na ścianie. Podwieszana szafka pod umywalkę nadaje wnętrzu lekkości, a małą łazienkę optycznie powiększa. Plusem jest to, że taka szafka nie ma styku z podłogą i nie zabiera potrzebnej w łazience przestrzeni. Taki system otwiera przestrzeń, a sama szafka jest odpowiednio wentylowana. Charakter takiego umeblowania jest typowy dla łazienek nowoczesnych bądź minimalistycznych. Pięknie wygląda połączenie bieli i drewna, które rozświetla wnętrze.
Szafki wiszące są montowane bezpośrednio do ściany. To również systemy mocno charakteryzujące styl nowoczesny, industrialny czy minimalistyczny. Wiszące szafki pozytywnie wpływają na cały wizerunek łazienki. Nie zabierają dodatkowego miejsca w podłodze, swobodnie możesz stawać do ich frontu, nie uderzając w niego nogami. Niezabudowane miejsce pod wiszącą szafką pod umywalkę zapewnia dobrą wentylację mebla i wysoką higienę pomieszczenia. Szafka wisząca pod umywalkę to rozwiazanie dla osób wysokich bądź niskich, które mogą zaplanować wysokość jej zawieszenia, stosowanie do swojego wzrostu. Wiszący mebel koryguje wizualny wygląd małej łazienki dodając jej przestronności. Wśród godnych polecenia szafek wiszących jest przepiękna linia Borneo, która reprezentuje prosty i wysoko funkcjonalny styl skandynawski.
Stojące szafki nie wymagają dodatkowego montażu do ściany i ławo można je ustawić. Takie szafki pod umywalkę różnią się wielkością, szerokością i głębokością. Ich wysokość jest standardowa i oscyluje w granicach 82 cm. W stojących modułach możesz wybierać pomiędzy produktem z nóżkami lub bezpośrednio ustawionym na posadzce. W pierwszym przypadku możesz łatwo utrzymać czystość na podłodze pod szafką, w drugim nie masz tej możliwości, ale produkt z kolei zabezpiecza miejsce przez kurzem i zabrudzeniem. Nóżki optycznie nadają wnętrzu lekkości i nawet masywny mebel mogą zaprezentować w delikatniejszej wersji. Taka szafka stojąca sprawdzi się w łazience o mniejszym metrażu. Szafki pod umywalkę postawione bezpośrednio na podłodze zabierają przestronność wnętrzu, dlatego lepiej wygadają w większych pokojach kąpielowych. Nie oznacza to jednak, że w dużej łazience nie sprawdzi się także szafka podwieszana – wręcz przeciwnie. Równie dobrze będzie się prezentować, co stojąca. Stojące szafki pod umywalkę to raczej monumentalne gabaryty, z rzeźbionymi frontami jak w przypadku serii Avalon czy Dorset. To klasyka łazienkowego umeblowania, wpisana we wnętrza tradycyjne.
Szafki nablatowe wymagają specjalnego wcięcia do syfonu i odpływu. Blat wokół umywalki tworzy w zasadzie dodatkowy obszar – półkę, na której możesz trzymać podręczne rzeczy i kosmetyki. Umywalka stoi na blacie szafki, kreując wrażenie osobno umieszczonej na nim misy. Taki zabieg sprawia, że szafka z umywalką tworzą wizualnie bardzo lekką armaturę łazienkową nadając wnętrzu większej delikatności. Szafki pod umywalkę nablatową to zdecydowanie nowoczesne rozwiązanie, które dominuje w łazienkach minimalistycznych i awangardowych. Ucztą wizualną takiego mebla jest praktyczna nablatowa szafka Sewilla, z dodatkowymi szufladami.
Najistotniejszy jest wymiar szafki przeznaczonej pod umywalkę. Weź pod uwagę szerokość i wysokość mebla. Materiał, z jakiego wykonano łazienkowy mebel, musi być pokryty odpowiednim lakierem zabezpieczającym przed wilgocią. Styl łazienki decyduje o kolorze szafki pod umywalkę. Najczęściej są to jednolite barwy, imitujące drewno. Wśród odcieni dominują biele, czerń, ciemny brąz, szary lub odcienie naturalnego drewna. Półki i szuflady to ważne wyposażenie szafki pod umywalkę. Dobrze sprawdzają się szufladki i wysokie półki, do których można wstawić duży proszek lub płyn. Zwróć uwagę, by mechanizm otwierania i zamykania szafki znajdującej się pod umywalka był komfortowy w użyciu. Wykonanie przesądza o estetyce szafki. Wybieraj zawsze te produkty, które mają sprawdzoną jakość i gwarancję.
Przytwierdzona do ściany przy pomocy solidnych, metalowych wsporników, będzie niebanalną ozdobą wnętrza. Półka wykonana zostaje przeważnie z wodoodpornej płyty o powierzchni odpornej na działanie bakterii. To niezwykle wartościowa zaleta w przypadku przestrzeni łazienki. Niestety nie zawsze jest tak, że metraż pomieszczenia pozwala umieścić w nim meble o standardowych wymiarach lub formach. Wtedy pomocne okazują się narożne szafki pod umywalkę. Ich wzornictwo nie odbiega od wyglądu tradycyjnych modeli, więc nawet w dość problematycznej łazience możliwe jest stworzenie wymarzonej aranżacji. Godne uwagi są modele na nóżkach lub podwieszane. Ich kluczowe zalety to wygoda podczas użytkowania oraz łatwość utrzymania czystości. Szafka umywalkowa, która nie ma bezpośredniej styczności z podłogą, pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc podczas sprzątania.
W związku z dość dużą wilgotnością panującą w łazience, meble dedykowane tej przestrzeni powinny posiadać podwyższony poziom odporności na działanie niekorzystnych warunków. Zarówno modele drewniane, jak i te wykonane z płyt MDF wymagają dodatkowego zabezpieczenia, m.in. właściwego lakierowania. Dla ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działaniem wilgoci obrzeża szafek pod umywalkę, słupków czy też regałów łazienkowych zostają często udoskonalone wysokogatunkowym tworzywem ABS. Wygląd mebli łazienkowych jest tak rozmaity, że w mgnieniu oka osiągnąć można aranżację w pożądanym stylu. Klasyczny szyk, industrialny sznyt, minimalistyczna zachowawczość – szafkom umywalkowym pasuje każda estetyka.